Doncaster Form Guide (Race 3) | Full Fields

Friday, 13th September 2019

3
15:10
(local)

Magners Rose Doncaster Cup Stakes (Group 2) (British Champions Series) (G2)

Age: 3yo and up WT: 59.5kg Type: OPEN Fastest Time: 3:53.17 Thomas Hobson 14 Sep 2018 3yo+ OPEN SOT:GS
GBP £100,000
2m 1f 197y TURF GOOD FIRM
3
15:10
(local)
GBP £100,000
2m 1f 197y GOOD FIRM

Magners Rose Doncaster Cup Stakes (Group 2) (British Champions Series) (G2)

Age: 3yo and up WT: 59.5kg Type: OPEN Fastest Time: 3:53.17 Thomas Hobson 14 Sep 2018 3yo+ OPEN SOT:GS

Computer Selection Panels

Previous Winners

DateHorseJockeyWTTrainerBP
THOMAS HOBSON (GB) 8G
HALLING (USA) - LA SPEZIA (IRE) DANEHILL DANCER (IRE)
RYAN MOORE59.5WILLIEM PETER MULLINS6
DESERT SKYLINE (IRE) 3G
TAMAYUZ (GB) - DIAMOND TANGO (FR) ACATENANGO (GER)
SILVESTRE DE SOUSA53.0DAVID ELSWORTH6
SHEIKHZAYEDROAD (GB) 7G
DUBAWI (IRE) - ROYAL SECRETS (IRE) HIGHEST HONOR (FR)
M HARLEY58.5DAVID SIMCOCK4
PALLASATOR (GB) 6G
MOTIVATOR (GB) - ELA ATHENA (GB) EZZOUD (IRE)
ANDREA ATZENI58.5SIR MARK PRESCOTT1
ESTIMATE (IRE) 5M
MONSUN (GER) - EBAZIYA (IRE) DARSHAAN (GB)
RYAN MOORE57.0SIR MICHAEL STOUTE10
TIMES UP (GB) 7G
OLDEN TIMES (GB) - PRINCESS GENISTA (GB) ILE DE BOURBON (USA)
RYAN MOORE58.5ED DUNLOP4
TIMES UP (GB) 6G
OLDEN TIMES (GB) - PRINCESS GENISTA (GB) ILE DE BOURBON (USA)
E AHERN57.5J L DUNLOP4
SADDLER'S ROCK (IRE) 3F
SADLER'S WELLS (USA) - GRECIAN BRIDE (IRE) GROOM DANCER (USA)
N G MCCULLAGH51.5JOHN M OXX2
SAMUEL (GB) 6G
SAKHEE (USA) - DOLORES (GB) DANEHILL (USA)
WILLIAM BUICK57.5JOHN GOSDEN6
ASKAR TAU (FR) 4G
MONTJEU (IRE) - AUTRICHE (IRE) ACATENANGO (GER)
RYAN MOORE59.0M P TREGONING3
HONOLULU (IRE) 4H
MONTJEU (IRE) - CERULEAN SKY (IRE) DARSHAAN (GB)
J MURTAGH57.5A P O'BRIEN1
SEPTIMUS (IRE) 4H
SADLER'S WELLS (USA) - CALADIRA (GB) DARSHAAN (GB)
J MURTAGH59.0A P O'BRIEN8
SERGEANT CECIL (GB) 7G
KING'S SIGNET (USA) - JADIDH (GB) TOUCHING WOOD (USA)
L DETTORI59.0ROD MILLMAN4
MILLENARY (GB) 8H
RAINBOW QUEST (USA) - BALLERINA (IRE) DANCING BRAVE (USA)
T QUINN59.0J L DUNLOP7
MILLENARY (GB) 7H
RAINBOW QUEST (USA) - BALLERINA (IRE) DANCING BRAVE (USA)
T QUINN59.0J L DUNLOP4
KASTHARI (IRE) 5G
VETTORI (IRE) - KARLIYKA (IRE) LAST TYCOON
J MURTAGH57.5J HOWARD JOHNSON8
PERSIAN PUNCH (IRE) 10G
PERSIAN HEIGHTS (GB) - RUM CAY (USA) OUR NATIVE (USA)
MARTIN DWYER59.0DAVID ELSWORTH6
BOREAS (GB) 7G
IN THE WINGS (GB) - REAMUR (GB) TOP VILLE (GB)
J P SPENCER57.5L M CUMANI7
ALLELUIA (GB) 3F
CAERLEON (USA) -
JAMIE MACKAY49.5SIR MARK PRESCOTT11
ENZELI (IRE) 5H
KAHYASI (IRE) - EBAZIYA (IRE) DARSHAAN (GB)
J MURTAGH60.5JOHN M OXX7