Ellerslie Results (Race 7)

Tuesday, 5th November 2019

7
15:43
(local)

Omf Stakes (G3)

Type: OPEN
NZD $70,000
2000m TURF GOOD
7
15:43
(local)
NZD $70,000
2000m GOOD

Omf Stakes (G3)

Type: OPEN

Sectional Times of ELLERSLIE - Tuesday, 05th November 2019

Meeting
Race
Race Pos Horse 600m
R5 3rd JUSTACANTA
T : SHAUN & EMMA CLOTWORTHY J : R J MYERS
0:32.48 0:32.48
R5 4th SATU LAGI
T : PATRICK CAMPBELL J : MICHAEL COLEMAN
0:32.88 0:32.88
R6 9th AZABOY
T : RICHARD COLLETT J : A CALDER
0:33.06 0:33.06
R6 4th AIM SMART
T : LAUREN BRENNAN J : OPIE BOSSON
0:33.07 0:33.07
R5 7th CAMPARI
T : STEPHEN MARSH J : LEITH INNES
0:33.12 0:33.12
R6 7th LUBAYA
T : MURRAY BAKER & ANDREW FORSMAN J : MICHAEL COLEMAN
0:33.17 0:33.17
R5 1st SPRING HEAT
T : LANCE O'SULLIVAN & ANDREW SCOTT J : CRAIG GRYLLS
0:33.18 0:33.18
R5 10th LA MIA STELLA
T : GRAHAM RICHARDSON J : RYAN ELLIOT
0:33.24 0:33.24
R6 8th TERRA SANCTA
T : TONY PIKE J : LEITH INNES
0:33.25 0:33.25
R6 6th VIKTOR VEGAS
T : P W LOCK J : MATTHEW CAMERON
0:33.27 0:33.27
R6 3rd NEESON
T : STEPHEN MCKEE J : ASHVIN GOINDASAMY
0:33.35 0:33.35
R6 5th JAKKALBOMB
T : DANICA GUY J : R J MYERS
0:33.39 0:33.39
R6 1st BRAAVOS
T : MOIRA & KIERAN MURDOCH J : TAIKI YANAGIDA
0:33.46 0:33.46
R5 9th CYBER ATTACK
T : TONY PIKE J : VIN COLGAN
0:33.53 0:33.53
R6 2nd BEAUDEN
T : GRAEME & DEBBIE ROGERSON J : RYAN ELLIOT
0:33.54 0:33.54
R7 4th CONCERT HALL
T : ROGER JAMES & ROBERT WELLWOOD J : MATTHEW CAMERON
0:33.56 0:33.56
R7 1st FISCAL FANTASY
T : FRANK RITCHIE J : LEITH INNES
0:33.56 0:33.56
R5 5th ON POINT
T : P W LOCK J : JASMINE FAWCETT
0:33.60 0:33.60
R4 3rd BIT LIPPY
T : VANESSA HILLIS J : EILISH MC CALL
0:33.62 0:33.62
R5 2nd BORN DRAGON
T : JENNY & BOB VANCE J : SAM SPRATT
0:33.66 0:33.66
R4 1st TUSCAN WHISTLER
T : SHANE CRAWFORD J : TROY HARRIS
0:33.67 0:33.67
R4 4th MUSSOLINI
T : JOANNE SURGENOR J : VIN COLGAN
0:33.71 0:33.71
R4 8th SAINTLY WAY
T : FRANK RITCHIE J : SAM WEATHERLEY
0:33.71 0:33.71
R5 8th SHORT FUSE
T : GRAHAM RICHARDSON J : TRUDY THORNTON
0:33.74 0:33.74
R5 6th SPEEDY MEADY
T : JOHN & STEPHEN RALPH J : A CALDER
0:33.78 0:33.78
R9 3rd SILVER LAKE
T : L NOBLE J : LEITH INNES
0:33.80 0:33.80
R7 5th MAJOR TOM
T : K, L & K RAE & WILLIAMS J : JASMINE FAWCETT
0:33.82 0:33.82
R5 11th AIR CENTRE
T : L POULSON J : C DELL
0:33.88 0:33.88
R4 7th SOCIALIGHTS
T : STEPHEN MARSH J : CRAIG GRYLLS
0:33.92 0:33.92
R9 5th RENDITION
T : PETER & DAWN WILLIAMS J : R J MYERS
0:33.93 0:33.93
R7 7th RED SIERRA
T : DAVID & EMMA HAWORTH J : SAMANTHA COLLETT
0:33.95 0:33.95
R9 2nd HUMBUCKER
T : PETER & DAWN WILLIAMS J : OPIE BOSSON
0:33.99 0:33.99
R7 8th ZACADA
T : MURRAY BAKER & ANDREW FORSMAN J : JONATHAN RIDDELL
0:34.00 0:34.00
R9 6th BLACKROCKSDETOX
T : BRUCE WALLACE & GRANT COOKSLEY J : VIN COLGAN
0:34.05 0:34.05
R4 10th NEW YORK JAZZ
T : JOHN & STEPHEN RALPH J : JASMINE FAWCETT
0:34.05 0:34.05
R4 5th LOOKSEASY
T : MS M SAUNDERS J : TAIKI YANAGIDA
0:34.08 0:34.08
R7 3rd PESO
T : P & C NELSON & MCDOUGAL J : R J MYERS
0:34.10 0:34.10
R9 4th ZAKALICIOUS
T : N W TILEY J : SAM WEATHERLEY
0:34.15 0:34.15
R9 1st TEARS OF JUPITER
T : PETER & DAWN WILLIAMS J : SAMANTHA COLLETT
0:34.15 0:34.15
R10 1st LIVVY LASS
T : M & P MORONEY & GERARD J : RYAN ELLIOT
0:34.16 0:34.16
R6 10th FINAL SUGGESTION
T : CHRISTOPHER GIBBS & MICHELLE BRADLEY J : CHELSEA BURDAN
0:34.16 0:34.16
R8 9th ORAKEI OVERLORD
T : SHAUN & EMMA CLOTWORTHY J : R J MYERS
0:34.19 0:34.19
R4 9th KYLIE BAX
T : JAMIE RICHARDS J : OPIE BOSSON
0:34.22 0:34.22
R7 6th VIN DE DANCE
T : MURRAY BAKER & ANDREW FORSMAN J : CRAIG GRYLLS
0:34.23 0:34.23
R7 2nd ROGER THAT
T : ANTONY FULLER J : JASON WADDELL
0:34.26 0:34.26
R4 11th SWEET NINETEEN
T : STEPHEN MARSH J : JASON WADDELL
0:34.33 0:34.33
R4 6th GREYVEE
T : KEITH & GAVIN OPIE J : R J MYERS
0:34.36 0:34.36
R4 2nd DESTINATION
T : PETER & DAWN WILLIAMS J : ASHVIN GOINDASAMY
0:34.39 0:34.39
R8 5th PINMEDOWN
T : M & P MORONEY & GERARD J : RYOYA KOZAKI
0:34.42 0:34.42
R2 5th PLUSHENKO
T : GRANT & TANA SHAW J : JASMINE FAWCETT
0:34.43 0:34.43
R8 8th PAISLEY PARK
T : GRAHAM RICHARDSON J : TRUDY THORNTON
0:34.50 0:34.50
R5 12th STRATOCASTER
T : E & D BROWNE J : SAMANTHA COLLETT
0:34.55 0:34.55
R2 1st TRIOMPHE
T : SHAUN & EMMA CLOTWORTHY J : R J MYERS
0:34.60 0:34.60
R8 4th CUTADEEL
T : MURRAY BAKER & ANDREW FORSMAN J : MICHAEL COLEMAN
0:34.62 0:34.62
R9 9th RIVERFALLS
T : MURRAY BAKER & ANDREW FORSMAN J : LYNSEY SATHERLEY
0:34.63 0:34.63
R10 4th DEELS DONE
T : STEPHEN MARSH J : MICHAEL COLEMAN
0:34.64 0:34.64
R4 12th ERIDANI
T : STEPHEN MARSH J : SAMANTHA COLLETT
0:34.64 0:34.64
R8 7th POKER FACE
T : CHRISTOPHER GIBBS & MICHELLE BRADLEY J : SAM SPRATT
0:34.64 0:34.64
R10 2nd SWORDS DRAWN
T : SHAUNE RITCHIE J : OPIE BOSSON
0:34.64 0:34.64
R10 5th MALIK
T : MURRAY BAKER & ANDREW FORSMAN J : JONATHAN RIDDELL
0:34.69 0:34.69
R1 2nd STAR KAREN
T : PETER & DAWN WILLIAMS J : LEITH INNES
0:34.69 0:34.69
R3 1st WHERE ARE YOU
T : SHAUNE RITCHIE J : SAM WEATHERLEY
0:34.69 0:34.69
R8 10th CHERRY LANE
T : NICHOLAS BISHARA J : R L SMYTH
0:34.74 0:34.74
R2 12th GRAVITELLE
T : L NOBLE J : LEITH INNES
0:34.80 0:34.80
R8 2nd ALIGNS WITH ME
T : KEITH & BRENDON HAWTIN J : SAM WEATHERLEY
0:34.81 0:34.81
R2 4th CLEVER APPROACH
T : N W TILEY J : CRAIG GRYLLS
0:34.83 0:34.83
R1 1st EXCALIBUR
T : SHAUNE RITCHIE J : SAM WEATHERLEY
0:34.86 0:34.86
R2 6th TEEN TITAN
T : B AUTRIDGE J : OPIE BOSSON
0:34.88 0:34.88
R8 3rd CONTESSA VANESSA
T : GRAEME & DEBBIE ROGERSON J : RYAN ELLIOT
0:34.89 0:34.89
R10 11th ANATOW
T : M, M F & M L ROGERS J : SHAUN M MC KAY
0:34.91 0:34.91
R10 3rd RUSAVY
T : CHRIS WOOD J : TAIKI YANAGIDA
0:34.91 0:34.91
R2 10th CAPTIVE
T : ROBERT PRISCOTT J : SAM SPRATT
0:34.95 0:34.95
R8 1st GO NICHOLAS
T : S HALE J : TAIKI YANAGIDA
0:34.99 0:34.99
R3 3rd PEARLESCENCE
T : MURRAY BAKER & ANDREW FORSMAN J : MATTHEW CAMERON
0:35.07 0:35.07
R1 5th CLEMENTINA
T : MURRAY BAKER & ANDREW FORSMAN J : MATTHEW CAMERON
0:35.09 0:35.09
R10 8th VAN DIAMOND
T : SHANE CRAWFORD J : CRAIG GRYLLS
0:35.10 0:35.10
R7 9th SAINT EMILION
T : MURRAY BAKER & ANDREW FORSMAN J : MICHAEL COLEMAN
0:35.11 0:35.11
R3 2nd VAINGLORY
T : CODY COLE J : MICHAEL COLEMAN
0:35.18 0:35.18
R9 10th ALL THE RAGE
T : GRAEME & DEBBIE ROGERSON J : TRUDY THORNTON
0:35.20 0:35.20
R8 6th WATCH THIS SPACE
T : VANESSA HILLIS J : CHELSEA BURDAN
0:35.21 0:35.21
R9 7th SHOTGUN SALLY
T : CHRISTOPHER GIBBS & MICHELLE BRADLEY J : MATTHEW CAMERON
0:35.22 0:35.22
R1 4th SULIMAN
T : GRAHAM RICHARDSON J : VIN COLGAN
0:35.23 0:35.23
R1 3rd LADY SHABEEL
T : IAIN KENNEDY J : TAIKI YANAGIDA
0:35.23 0:35.23
R3 4th UNACCEPTABLE
T : JOHN BELL J : CRAIG GRYLLS
0:35.25 0:35.25
R2 2nd DRAKE BAY
T : MARGARET FALCONER J : JONATHAN RIDDELL
0:35.40 0:35.40
R1 7th DOUGIE
T : P W LOCK J : A CALDER
0:35.43 0:35.43
R10 13th GERMANICUS
T : DANICA GUY J : TROY HARRIS
0:35.48 0:35.48
R2 11th PRESTIGIOUS LAD
T : IAIN KENNEDY J : TAIKI YANAGIDA
0:35.55 0:35.55
R2 3rd RANGER
T : DEBBIE SWEENEY J : A CALDER
0:35.58 0:35.58
R3 8th HESALLJAZZ
T : JOHN & STEPHEN RALPH J : ASHVIN GOINDASAMY
0:35.60 0:35.60
R2 9th RAPIDZ
T : T COLE J : C DELL
0:35.63 0:35.63
R2 16th THE LAST TSUNAMI
T : NIGEL ELLIOTT J : CHELSEA BURDAN
0:35.65 0:35.65
R8 12th HUNTA PENCE
T : PATRICK CAMPBELL J : SAMANTHA COLLETT
0:35.69 0:35.69
R1 6th VERRY FLASH
T : NICHOLAS BISHARA J : REBECCA SCOTT
0:35.72 0:35.72
R10 6th EL COOLIO
T : N & K HANLEY & WHITING J : TRUDY THORNTON
0:35.74 0:35.74
R3 6th EACH WAY
T : SHAUN & EMMA CLOTWORTHY J : R J MYERS
0:35.77 0:35.77
R2 7th UNCLE ERN
T : JACOB MC KAY J : SHAUN M MC KAY
0:35.80 0:35.80
R2 14th RISING RENOWN
T : NICHOLAS BISHARA J : R L SMYTH
0:35.83 0:35.83
R10 12th MORRIS LASS
T : KEVIN MORTON J : SAM SPRATT
0:35.85 0:35.85
R9 8th TYSON
T : R S MANNING J : ASHVIN GOINDASAMY
0:35.86 0:35.86
R8 11th ALL ROADS
T : T COLE J : C DELL
0:35.88 0:35.88
R3 5th DESERT STORM
T : E & D BROWNE J : SAMANTHA COLLETT
0:35.88 0:35.88
R3 9th DELUXE EDITION
T : IAN GEORGE J : REBECCA SCOTT
0:35.89 0:35.89
R2 8th LOUIS FOURTEEN
T : JARED PRANGLEY J : SAMANTHA COLLETT
0:35.92 0:35.92
R10 10th GALWAY BRO
T : SHAUN & EMMA CLOTWORTHY J : R J MYERS
0:35.95 0:35.95
R10 7th WILLIAM TELL
T : D WADDELL J : SAMANTHA COLLETT
0:35.97 0:35.97
R2 13th TAHUROA HEIGHT
T : GLYNN BRICK J : JASON WADDELL
0:36.08 0:36.08
R3 7th RODMAR
T : ANTONY FULLER J : ANNA JONES
0:36.19 0:36.19
R2 15th NOT USUAL DREAM
T : SHANE CRAWFORD J : TROY HARRIS
0:36.28 0:36.28
R4 13th CIN CIN
T : GRANT STEWART J : CHELSEA BURDAN
0:36.31 0:36.31
R10 9th MANRICO
T : JOHN & STEPHEN RALPH J : CHELSEA BURDAN
0:36.36 0:36.36
R2 17th LEITRIM LAD
T : EAMONN GREEN J : TRUDY THORNTON
0:36.51 0:36.51
R9 11th WOODHALL ROAD
T : GLYNN BRICK J : JASON WADDELL
0:36.86 0:36.86
R1 8th DEEJAY MAC
T : R S MANNING J : ASHVIN GOINDASAMY
0:36.86 0:36.86
R4 14th DAWN JESSIE
T : JARED PRANGLEY J : SAM SPRATT
0:37.97 0:37.97
R2 18th WILD LIKE
T : TONY PIKE J : VIN COLGAN
0:38.13 0:38.13

Previous Winners

Date Horse Jockey WT Trainer BP
SAINT EMILION (NZ) 7G
MASTERCRAFTSMAN (IRE) - ROSEARIO (NZ) PENTIRE (GB)
J K RIDDELL 59.0 M BAKER 2
CHANCE TO DANCE (IRE) 7G
TEOFILO (IRE) - CRYSTAL BALLET (USA) ROYAL ACADEMY (USA)
O P BOSSON 59.0 STEPHEN AUTRIDGE 1
SAINT EMILION (NZ) 5G
MASTERCRAFTSMAN (IRE) - ROSEARIO (NZ) PENTIRE (GB)
M CAMERON 59.0 M BAKER 1
CONSENSUS (NZ) 4M
POSTPONED (USA) - KATE CROSS (NZ) CAPE CROSS (IRE)
ALYSHA COLLETT 56.5 STEPHEN MCKEE & EDDIE CHIPPENDALE 5
ZENNISTA (NZ) 6M
ZENNO ROB ROY (JPN) - ZARNITSA (NZ) MAROOF (USA)
M R DU PLESSIS 57.0 L LATTA 7
SHEZ SINSATIONAL (NZ) 5M
EKRAAR (USA) - ORIGINAL SIN (NZ) SHINKO KING (IRE)
O P BOSSON 57.0 A SHARROCK 1
DUCKWORTH LEWIS (NZ) 3G
POSTPONED (USA) - MS MAGENTA (NZ) GROOM DANCER (USA)
ALYSHA COLLETT 51.0 LEO MOLLOY 3
ELBLITZEM (NZ) 7G
ELNADIM (USA) - ARDUOUS (NZ) MOHAMED ABDU (IRE)
V A COLGAN 59.0 ROBERT PRISCOTT & CLAYTON CHIPPERFIELD 1
BOUNDLESS (NZ) 5M
VAN NISTELROOY (USA) - NOTHING LESS (NZ) STAR WAY (GB)
J B MCDONALD 57.0 STEPHEN MCKEE 7
GALLIONS REACH (NZ) 6G
VICTORY DANCE (IRE) - DORINKA (NZ) STRAIGHT STRIKE (USA)
G MCKEON 59.0 RICHARD YUILL 5
STABINTHEDARK (NZ) 5G
DAGGERS DRAWN (USA) - CHAMBERTINE (NZ) MARKELLA (FR)
S C SPRATT 59.0 DONNA & DEAN LOGAN 8
FISCAL MADNESS (NZ) 5G
VOLKSRAAD (GB) - BELLE NUITE (NZ) BALMERINO (NZ)
O P BOSSON 59.0 J G SARGENT 5
MILLENNIUM (NZ) 8G
PRIZED (USA) - ROYAL MED (USA) MEDIEVAL MAN (USA)
L G INNES 58.5 STEPHEN & TREVOR MCK 1
ST REIMS (NZ) 5H
ZABEEL (NZ) - L'QUIZ (USA) L'ENJOLEUR (CAN)
L G INNES 58.5 3
EL DUCE (NZ) 8G
LORD BALLINA (AUS) - EL FUGAZ (NZ) MY SIR AVON (NZ)
L J ALLPRESS 58.5 DONNA & DEAN LOGAN 7
ANATOMY (AUS) 5M
THUNDER GULCH (USA) - MAURINE (NZ) HARBOR PRINCE (USA)
L G INNES 56.0 JIM GIBBS 1
MAGIC WINNER (NZ) 7G
MIGHTY GREY (AUS) - HAGEN'S PRIDE (NZ) CHIEF HAGEN (NZ)
G J GRYLLS 58.5 MICHAEL MORONEY & CHAD ORMSBY 3
BEXLEY (NZ) 6M
HONOR GRADES (USA) - WESTEND (NZ) COPENHAGEN (GB)
T D COLLETT 56.0 GEOFF GEORGETTI 5