INTERNATIONAL RIDERS RECORDS IN MELBOURNE CUP

Below is a list of recent international riders having ridden in the Melbourne Cup in recent times.


Below is a list of recent international riders having ridden in the Melbourne Cup in recent times.

Ryan Moore won on Protectionist

Year
 
Jockey/Horse
 
Finish
 
 Jim Crowley   
2018  Muntahaa  9th 
 Pat Cosgrave   
2018  Best Solution  8th 
 Yuga Kawada   
2018  Chestnut Coat  14th 
 Olivier Pesleir   
2017  Tiberian  7th 
 Andrea Atzeni   
2014  My Ambivalent  17th 
 Joao Moreira   
2016  Heartbreak City  2nd 
2015  The United States  14th 
2014  Signoff  4th 
 Jamie Spencer   
2017  US Army Ranger  18th 
2016  Big Orange  10th 
2015  Big Orange  5th 
2013  Dunaden  11th 
 Richard Kingscote   
2013  Brown Panther  8th 
 Olivier Doleuze   
2012  Tac De Boistron  23rd 
 Ryan Moore   
2016  Bondi Beach  13th 
2015  Snow Sky  23rd 
2014  Protectionist  Won 
2013  Dandino  5th 
2012  Mount Athos  5th 
 Christophe Lemaire   
2013  Verema  DNF 
2011  Dunaden  Won 
 William Buick   
2015  Sky Hunter  22nd 
2014  Gatewood  12th 
2011  Lost In The Moment  6th 
 Silvestre De Sousa   
2011  Fox Hunt  7th 
 Neil Callan   
2011  Jukebox Jury  20th 
 Gerald Mosse   
2015  Red Cadeaux  DNF 
2014  Red Cadeaux  2nd 
2013  Red Cadeaux  2nd 
2011  Americain  4th 
2010  Americain  Won 
2002  Helene Vitality  21st 
 Colm O'Donoghue   
2015  Kingfisher  19th 
2012  Jakkalberry  3rd 
2008  Honolulu  21st 
 Wayne Lordan   
2008  Alessandro Volta  20th 
 Michael Kinane   
2005  Distinction  19th 
2002  Daliapour  16th 
1996  Oscar Schindler  15th 
1995  Vintage Crop  3rd 
1994  Vintage Crop  7th 
1993  Vintage Crop  Won 
 Pat Smullen   
2012  Galileo‚Äôs Choice  20th 
2010  Profound Beauty  17th 
2005  Vinnie Roe  8th 
2004  Vinnie Roe  2nd 
2002  Vinnie Roe  4th 
 Shinji Fujita   
2010  Tokai Trick  12th 
2005  Eye Popper  12th 
 WC Marwing   
2005  Greys Inn  17th 
 Frankie Dettori   
2017  Almandin  12th 
2016  Wicklow Brave  22nd 
2015  Max Dynamite  2nd 
2012  Cavalryman  12th 
2010  Holberg  6th 
2006  Geordieland  18th 
2004  Mamool  7th 
2003  Mamool  23rd 
2002  Pugin  18th 
2001  Marienbard  7th 
2000  Lightning Arrow  17th 
1999  Central Park  2nd 
1998  Faithful Son  7th 
1997  Arabian Story  6th 
1993  Drum Taps  9th 
 John Egan   
2006  Land 'n' Stars  5th 
 Kieran Fallon   
2006  Yeats  7th 
 Darryll Holland   
2007  Tungsten Strike  21st 
2003  Jardine's Lookout  3rd 
 Yasunari Iwata   
2006  Delta Blues  Won 
 Dean McKeown   
2003  Hugs Dancer  9th 
 Davy Condon   
2003  Holy Orders  17th 
 Richard Hills   
2002  Hatha Anna  20th 
2001  Give The Slip  2nd 
 Richard Quinn   
2001  Persian Punch  3rd 
1998  Persian Punch  3rd 
 John Murtagh   
2008  Septimus  18th 
2001  Caitano  13th 
 David Harrison   
2000  Arctic Owl  5th 
1999  Travelmate  5th 
 Kevin Darley   
2000  Far Cry  21st 
 Richard Hughes   
2013  Simenon  4th 
1999  Yavana's Pace  12th 
 Saimee Jumaat   
1999  Peak Of Perfection  17th 
 Ray Cochrane   
1997  Harbour Dues  4th 
 Pat Eddery   
1996  Grey Shot  7th 
 Jason Weaver   
1995  Double Trigger  18th 
 Willie Carson   
1994  Cliveden Gail  22nd 

No front page content has been created yet.